Lajme -

Ky vënd gjunjëzohet nga Covid 19, regjistrohet numër rekord vdekjesh në 24 orët e fundit

SHBA regjistroi numrin më të lartë të vdekjeve ditore nga pandemia të Martën, sipas shifrave të botuara nga universiteti Johns Hopkins.

Sipas shifrave të reja, dje SHBA. regjistroi 215,805 raste të reja me koronavirus dhe 4,327 vdekje të mëtejshme. Kjo e çon numrin e përgjithshëm të vdekjeve në pandeminë në SHBA. në 380,485, dhe e djeshmja është shifra më e lartë ditore e vdekjeve e regjistruar nga universiteti që nga fillimi i pandemisë. Shifra e mëparshme më e lartë prej 4,194 u regjistrua në 7 Janar.

Projekti i Ndjekjes së Covid raporton se 131.326 njerëz aktualisht janë të shtruar në SHBA. me Covid-19.

Christina Maxouris në CNN raporton se gjatë javës së kaluar, SH.B.A. ka pasur mesatarisht më shumë se 3,300 vdekje çdo ditë, një kërcim prej më shumë se 200% që nga Nëntori. Ajo shkruan:

Arizona raportoi një rekord të lartë të 5,082 pacientë të shtruar në Covid-19 të martën dhe në të njëjtën ditë theu një rekord të dytë: më shumë se 1,180 pacientë me virus në shtretërit e ICU. Në Luiziana, guvernatori John Bel Edëards zgjati një urdhër që mbante masat shtrënguese Covid-19 në vend për gati një muaj, duke thënë se shteti po shihte një “goditje të madhe” në raste dhe shtrime në spital.

Dje Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) deklaruan se më shumë se 27.6 milion doza të vaksinave janë shpërndarë deri më tani në SH.B.A., dhe Sekretari i Shërbimeve Shëndetësore dhe Njerëzore Alex Azar njoftoi ndryshime në planin e shpërndarjes për të provuar dhe shpejtuar procesin.

Azar tha “Ne po u themi shteteve që ata duhet të hapin vaksinat për të gjithë njerëzit 65 vjeç e lart, dhe të gjithë njerëzit nën moshën 65 vjeç me një sëmundje komorbiditeti me një formë të dokumentacionit mjekësor”

Dr. Anthony Fauci, një nga imunologët kryesorë të kombit, tha: “Kur njerëzit të jenë gati të vaksinohen, ne do të kalojmë në nivelin tjetër, në mënyrë që të mos ketë doza vaksinash që janë ulur në një frigorifer ose frigorifer ku mund të futeshin në krahun e njerëzve. ”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *