Home Uncategorized Historike/ Kombëtarja U17 kalon turin në Kampionatin Europian
Uncategorized - October 31, 2022

Historike/ Kombëtarja U17 kalon turin në Kampionatin Europian

Kualifikimi i kombëtares shqiptare U17 në turin e dytë të një turneu të UEFA-s ishte kthyer në një makth të mirëfilltë prej shumë vitesh, pasi përfaqësuesja kuqezi i jepte lamtumirën gjithmonë aktiviteteve që në ndeshjet e para të saj. Një seri që ka marrë fund në këtë sezon, me skuadrën e drejtuar nga Ervin Bulku e cila tashmë mund të festojë qetësisht pjesëmarrjen në Elite Round.

Shqipëria U17 u rendit e treta në grupin e saj kualifikues, me dy vendet e para që kalonin automatikisht në turin tjetër. Por fakti që i kishte marrë pikë Uellsit që u rendit në vendin e parë, në një barazim pa gola, bëri që kuqezinjtë e vegjël të sigurojnë një nga vendet që formula e kampionatit garanton duke marrë për bazë te tretat më të mira të të gjitha grupeve kualifikuese.

Edhe pse nuk kanë përfunduar ende tre grupe kualifikuese, tanimë Shqipëria ka sigurinë matematike se do të jetë mes skuadrave të kualifikuara në turin tjetër, që zhvillohet zakonisht në muajt mars dhe prill.

Për herë të fundit, përfaqësuesja U17 ishte kualifikuar në Elite Round në vitin 2013, kur skuadra e drejtuar nga Xhemal Mustedanagiç dhe që kishte në përbërje emra si Keidi Bare, Elhan Kastrati, Ardit Toli apo Ardit Deliu, siguroi kalimin në raundin tjetër të turneut.

Leave a Reply

Your email address will not be published.